The STM32F051C8T7 is an entry level STM32 F0 series 32-bit Microcontroller incorporates the high-performance ARM Cortex-M0 RISC core operating at a 48MHz frequency, high speed embedded memories (Flash memory up to 64kB and SRAM up to 8KB) and an extensive range of enhanced peripherals and I/Os. This device offer standard communication interfaces (two I²Cs, two SPIs, one I²S, one HDMI CEC and two USARTs), one 12-bit ADC, one 12-bit DAC, six 16-bit timers, one 32-bit timer and an advanced control PWM timer.
- CRC calculation unit
- Power-on/Power-down reset (POR/PDR)
- Programmable voltage detector (PVD)
- Low-power modes - Sleep, stop, standby
- VBAT supply for RTC and backup registers
- 4 to 32MHz Crystal oscillator
- 32kHz Oscillator for RTC with calibration
- Internal 8MHz RC with x6 PLL option
- Internal 40kHz RC oscillator
- 5-channel DMA Controller
- Two fast low-power analog comparators with programmable input and output
- Up to 18 capacitive sensing channels supporting touchkey, linear and rotary touch sensors
- Independent and system watchdog timers
- SysTick Timer
- Calendar RTC with alarm and periodic wakeup from Stop/Standby
- HDMI CEC interface, wakeup on header reception
- Serial wire debug (SWD)
- 96-bit Unique ID
Applications
Warnings
Technical Specifications
STM32 Family STM32F0 Series Microcontrollers
32 bit
64KB
LQFP
I2C, SPI, USART
10Channels
2V
-40°C
Surface Mount
STM32F0
MSL 3 - 168 hours
ARM Cortex-M0
48MHz
48Pins
39I/O's
8KB
12Bit
3.6V
105°C