Manufacturer Part NoCUS500M1-48/EF
Order Code3914179
Product RangeCUS500M1 Series
Your Part Number
Available to Order
Manufacturer Standard Lead Time: 22 week(s)
Notify me when back in stock
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1+ | RM1,089.190 |
| 5+ | RM998.410 |
Price for:Each
Minimum: 1
Multiple: 1
RM1,089.19
Line Note
Added to your Order Confirmation, Invoice, and Dispatch note for this order only.
Product Information
ManufacturerTDK-LAMBDA
Order Code3914179
Product RangeCUS500M1 Series
Technical Datasheet
Power Supply ApplicationsITE & Medical
No. of Outputs1Outputs
Output Power Max302.4W
Output Voltage - Output 148VDC
Output Current - Output 16.3A
Output Voltage - Output 2-
Output Current - Output 2-
Output Voltage - Output 3-
Output Current - Output 3-
Output Voltage - Output 4-
Current, Output 4-
Input Voltage VAC85V AC to 265V AC
Power Supply Output TypeFixed
Product RangeCUS500M1 Series
SVHCNo SVHC (15-Jan-2018)
Product Overview
Compact CUS500M1 series AC-DC power supplies are packaged in the industry standard 3x5” footprint and can deliver 500W when forced air cooled or 300W convection cooled with a 500W peak. Certified to medical and ITE safety standards, the unit can used in both Class I & Class II (no ground wire) applications, while meeting Class B conducted and radiated EMI.
- Medical certifications (2 x MOPP), suitable for B and BF type medical equipment
- Compact 3 x 5 x 1.46” size
- Quiet operation
- Can utilize system airflow or integrated fan
- Easier system EMC compliance
- Flexible utilization
- Space saving in end equipment
- Versatile application
- Enclosed with end fan (exhaust air)
Technical Specifications
Power Supply Applications
ITE & Medical
Output Power Max
302.4W
Output Current - Output 1
6.3A
Output Current - Output 2
Output Current - Output 3
Current, Output 4
Power Supply Output Type
Fixed
SVHC
No SVHC (15-Jan-2018)
No. of Outputs
1Outputs
Output Voltage - Output 1
48VDC
Output Voltage - Output 2
Output Voltage - Output 3
Output Voltage - Output 4
Input Voltage VAC
85V AC to 265V AC