Manufacturer Part NoTHDP0100
Order Code2072156
Technical Datasheet
Oscilloscope Probe FunctionHigh-Voltage Differential Probe
Bandwidth100MHz
Input Voltage Max2.3kV
Test Probe Attenuation100:1, 1000:1
For Use WithAll Makes & Models of Oscilloscopes
Product Range-
Product Overview
THDP0100 is a 100X/1000X attenuation high-voltage differential probe that has the largest differential dynamic range capability allowing users to safely measure up to ±6000V. It supports bandwidths up to 100MHz and slew rates up to 2500V/ns at 1/1000 gain. These probes are supplied with two sizes of hook tips and have an over range visual and audible indicator which warns the user when they are exceeding the linear range of the probe.
- Overrange indicator
- Safety certified
- Switchable attenuation
- Switchable bandwidth limit
Notes
Technical Specifications
Oscilloscope Probe Function
High-Voltage Differential Probe
Input Voltage Max
2.3kV
For Use With
All Makes & Models of Oscilloscopes
Bandwidth
100MHz